Streszczenie: Karboksyterapia to zabieg kosmetyczny polegający na kontrolowanym podaniu medycznego dwutlenku węgla za pomocą iniekcji śród- i podskórnych. Podskórne podanie dwutlenku węgla powoduje poprawę miejscowego krążenia krwi w tkankach, poprawę elastyczności skóry, ponadto może przyczyniać się do redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy podania. Głównymi wskazaniami do jej stosowania są rozstępy, cellulit oraz wiotka skóra. Celem pracy była ocena wpływu karboksyterapii na rozstępy skóry w okolicach brzucha u 29-letniej kobiety. Po serii zabiegów u pacjentki dało się zauważyć zmniejszenie widoczności rozstępów, a także poprawę elastyczności skóry w okolicy brzuch. Słowa kluczowe: karboksyterapia, rozstępy, wiotka skóra. |
Linki:
|
29-letnia kobieta zgłosiła się do gabinetu kosmetologicznego z problemem rozstępów oraz utraty jędrności skóry w okolicy brzucha. Rozstępy pojawiły się w czasie pierwszej ciąży (10 lat temu), a przy drugiej ciąży (7 lat temu) mocno się nasiliły. Klientka do tej pory nie stosowała żadnych kosmetyków ani zabiegów mających na celu zmniejszenie widoczności rozstępów i poprawę jędrności skóry. Klientce zaproponowano serię 10 zabiegów karboksyterapii powtarzanych co 7 dni. Przed pierwszym zabiegiem dokonano pomiaru masy ciała. Klientka ważyła 57,5 kg, nie wyraziła zgody pomiar obwodu talii i brzucha. Zabiegi karboksyterapii wykonywano za pomocą pistoletu ręcznego wyposażonego w butlę CO2, jednorazowy filtr i jednorazowe igły 0,3x13mm wkłuwane pod kątem 15° i 45°. Wkłucie pod kątem 15° do skóry sięga na głębokość ok. 3-4 mm, natomiast pod kątem 45° sięga na głębokość ok. 6-8 mm (Rysunek 1). Obszar poddany zabiegowi został podzielony na fragmenty o powierzchni ok. 25 cm2 (Zdjęcie 1), co odzwierciedla hipotetyczne rozchodzenie się gazu CO2 w tkance. Wykonano dokumentację fotograficzną przed pierwszym zabiegiem oraz 7 dni po wykonaniu ostatniego, dziesiątego, zabiegu karboksyterapii. Zdjęcia wykonano w stałych warunkach (oświetlenie, odległość) tym samym aparatem. Zastosowano następujący schemat postępowania zabiegowego:
Przed podjęciem serii karboksyterapii na brzuchu klientki widoczne były liczne rozstępy, a skóra była mało elastyczna. Po serii 10 zabiegów dało się zauważyć zmniejszenie widoczności rozstępów, a także poprawę elastyczności skóry w okolicy brzucha (Zdjęcie 2, 3, 4). W okresie badania masa ciała klientki nie uległa zmianie.
Rozstępy są to linijne zmiany skórne wyglądem przypominające blizny [1,2]. W zależności od miejsca ich występowania mogą być ułożone promieniście lub równolegle względem siebie [3]. Lokalizują się głównie na udach, brzuchu, biodrach oraz piersiach. Najczęściej występują u kobiet ciężarnych, nastolatków i osób otyłych [1]. Wyróżnia się dwie fazy rozstępów - fazę zapalną, w której rozstępy są koloru czerwononiebieskiego oraz fazę zanikową, w której są one bledsze i przyjmują kolor białawoperłowy lub kości słoniowej [3,4]. Walka z nimi jest bardzo trudna - najlepsze rezultaty uzyskuje się w fazie zapalnej [1]. Gabinety kosmetyczne oferują szeroki wachlarz produktów kosmetycznych i zabiegów redukujących rozstępy [1]. W ostatnim czasie bardzo popularnym stał się zabieg karboksyterapii, czyli terapii dwutlenkiem węgla. Jest to zabieg kosmetyczny polegający na kontrolowanym podaniu medycznego dwutlenku węgla za pomocą iniekcji śród- i podskórnych w różne partie ciała [5,6]. Podskórne podanie dwutlenku węgla powoduje miejscową poprawę krążenia krwi w tkankach, poprawę elastyczności skóry, ponadto może przyczyniać się do redukcji tkanki tłuszczowej w miejscu podania dwutlenku węgla [5,6]. Ze względu na wymienione efekty karboksyterapia znalazła zastosowanie w zabiegach kosmetycznych redukujących rozstępy i cellulit oraz uważana jest za jedną z alternatyw dla liposukcji [5,7]. Stosować ją można także w przypadku zmarszczek, utraty jędrności i elastyczności skóry twarzy, w celu minimalizacji worków i cieni pod oczami, redukcji podwójnego podbródka, a także dla wzmocnienia i regeneracji cebulek włosowych [6]. Karboksyterapia uważana jest za zabieg bezpieczny i małoinwazyjny, nie wymaga znieczulenia oraz rekonwalescencji - po zabiegu zauważyć można jedynie lekkie zaczerwienienie skóry oraz delikatny obrzęk, które znikają po kilku minutach. Jedynym dyskomfortem, który może wystąpić podczas karboksyterapii jest uczucie rozpierania skóry i jej ucisku, a także towarzyszący ból w miejscu iniekcji [6]. Karboksyterapii nie poleca się kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, osobom ze skórą cienką i wrażliwą, z tendencją do bliznowacenia, teleangiektazjami, trądzikiem różowatym, aktywną infekcją w miejscu zabiegu oraz cierpiącym na zapalenie żył i choroby układu krwionośnego [6].
Zabieg karboksyterapii przyniósł u opisanej klientki oczekiwane efekty - widoczność rozstępów zmniejszyła się oraz poprawie uległa elastyczność i jędrność skóry. W literaturze naukowej znaleźć można podobne opisy przypadków dotyczące wpływu zabiegu karboksyterapii na redukcję cellulitu u kobiet [8] oraz redukcję tkanki tłuszczowej w wybranych partiach ciała [5,7]. Karboksyterapia spowodowała zmniejszenie stopnia cellulitu z III na II [8]. W przypadku cellulitu podobne działanie ma również zabieg plastrowania dynamicznego (kinesiotaping). Skóra w miejscu aplikacji plastrów wydawała się lepiej ukrwiona i bardziej elastyczna, a cellulit mniej widoczny [9]. Według naszej wiedzy, w literaturze naukowej nie opisano jak dotąd wpływu zabiegu karboksyterapii na rozstępy, wydaje się zatem, że jest to pierwsze doniesienie na ten temat.
Zabieg karboksyterapii wydaje się skuteczny w redukcji rozstępów w okolicy brzucha.
© Radosław Śpiewak (kontakt).
Ta strona jest częścią serwisu www.RadoslawSpiewak.net.
Document created: 10 March 2017, last updated: 15 December 2017.